روستای ریاب

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روستای ریاب در 5 کیلومتری جنوب غربی گناباد واقع شده است. به لحاظ تاریخی به دوره قاجاریه و صفوی بر می‌گردد. این روستا دارای مجموعه ای از خانه‌های قدیمی بادگیر دار، حوضخانه، قلعه، حمام، مسجد و آب انبار با معماری بسیار زیبا می‌باشد و یکی از بافت‌های باقی مانده در شهرستان به شمار می‌رود که ارزش تاریخی خود را حفظ کرده است.
روستای ریاب هم اکنون به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در ایران مطرح می‌باشد که تعدادی از آثار آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ریاب غربی ترین و مرتفع ترین دهات جلگه گناباد می باشد و به واسطه نزدیک تر بودن به کوه هوای آن لطیف تر و سردتر از سایر دهات است و آب آن نیز شیرین و گوارا است به طوری که بعضی می گویند اصل آن روی آب بوده و سابقاً نیز همان طور معروف بوده است. پنج کیلومتر تا جویمند و سه کیلومتر با راه بجستان و فردوس فاصله دارد و در جنوب غربی آن واقع شده است. کیوان قزوینی در کتاب بحیره در شرح حال ابومنصور ریابی در حاشیه می نویسد: ریاب بر وزن کتاب یکی از قرای معموره جلگای گناباد است در اواخر دشت و اوایل دامنه کوه گناباد است و قرب پانصد خانه تمام سادات اند.
از سوی دیگر مقبره ابومنصور ریابی از وزرای طغرل موسس دولت سلجوقیان در این روستا واقع است. مسجدی هم در قلعه ریاب به وسیله مرحوم حاج میرزا علینقی ساخته شده و بعد از آن هم مسجدی در خود آبادی است که حاج میرزا آقابابا پسر حاج میرزا علینقی دستور ساختمان آن را داده است و متصل بدان ساختمان مختصری است که آرامگاه مرحوم حاج میرزا حبیب اله قوام التجار و برادرش حاج میرزا حسین آقا ناصری و بعض دیگر از آن خاندان می باشد. آب انبار قدیمی هم دارد و آب انبار جدیدتری به همت یکی از زن های نیکوکار آنجا احداث گردیده است.
ریاب دارای هزار سال تاریخ مکتوب بوده و جزو قدیمی‌ترین روستاهای گلی کشور به حساب می آید. این روستا در سال 1387 هجری شمسی در زمره آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. روستای ریاب در طی سالیان متمادی که از عمرش می گذرد چندین بار تغییر مکان داده است، به گونه ایکه هم اکنون قبرستان قدیمی ده در درون بافت مسکونی واقع شده و مردم اقدام به ساخت خانه بر روی آن نموده اند. قبرستان جدید ده در کنار دهانه قنات و در مجاورت مزار خواجه ابومنصور ریابی قرار دارد.

-ویکی پدیای فارسی
- تاریخ و جغرافیای گناباد نوشته حاج سلطان حسین تابنده گنابادی

با تشکر از آقایان امین محمدی و محمود قاسمی

..:: گالری عکس ::..

Riab(1).jpgRiab(10).jpgRiab(11).jpgRiab(2).jpgRiab(3).jpgRiab(4).jpgRiab(5).jpgRiab(6).jpgRiab(7).jpgRiab(8).jpgRiab(9).jpg

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

مطالب پربازدید

خبرنامه

اطلاعات خود را بروز کنید

🔹 گنابادنت (gonabadnet.ir) تنها سایت تخصصی ارائه مطالب در مورد گناباد با هدف معرفی گناباد، آداب و رسوم، مراکز دیدنی و تاریخی، روستاها، مراکز تفریحی و ... آماده دریافت عکس ها و مطالب همشهریان گنابادی می باشد.
🔹 شما میتوانید عکس ها و مطالب خود را در زمینه های گوناگون اما متعلق به گناباد را از طریق رایانامه به iman909@mail.com ، یا به شماره تلگرامی 09355615373 ارسال تا در این سایت با نام خودتان درج شود.

پیاده سازی و مدیریت سایت
ایمان محمدی - 09355615373